Sidebar

Nors dabar pats viduržiemis, tačiau VU Šiaulių akademijos botanikos sodas suteikia galimybę stebėti gyvūnus visą parą. Botanikos sodas kartu su botanikos sodo draugų klubu įgyvendinęs projektą „Gamtos stebėtojai“ suteikė galimybę sode apsilankančius ar gyvenančius gyvūnus stebėti savo kompiuteriuose ar kituose išmaniuose įrenginiuose.

Pojekto dėka botanikos sode nuo praėjusio rudens keturiose vietose yra įrengtos gyvūnų stebėjimo vaizdo kameros, kurių pagalba transliuojamas vaizdas internete, suteikiantis galimybę stebėti gyvūnijos atstovus visą parą. Vaizdo kameros transliuoja vaizdą iš paukščių lesyklos, „kiaunių“ tako, inkilo vidaus ir mirmekarijaus (dirbtino skruzdėlyno).

Botanikos sodo direktorius dr. Martynas Kazlauskas sako, jog tiesioginių vaizdo transliacijų iš natūralios gyvunų gyvenimo aplinkos idėja yra ne nauja, tačiau Lietuvoje ji dar mažai kur įgyvendinta. „Dėl visuotino karantino negalėdami išvykti iš namų, ar dėl negalios ar didelio užimtumo žmonės bent išmaniajame įrenginyje ar kompiuteryje peržiūri gamtos fotografų į socialinius tinklus keliamus gamtos, augalų ar gyvūnų vaizdus. Bendraujant su gamtos mėgėjais išaiškėjo, kad jie, turėdami laiko stebi tiesiogines transliacijas iš gamtos ar gyvūnų aptvarų, tačiau buvo netikėta girdėti, kad populiariausios vaizdo transliacijos patenka į mėgėjų ekranus iš užsienio, neretai iš Latvijos, bet Lietuvoje įrengtų kamerų gyvūnams stebėti nėra daug. Todėl mums ir kilo idėja botanikos sode sumontuoti vaizdo kameras, kurios įgalintų gyvūnus stebėti kompiuterių ir išmaniųjų įrenginių ekranuose visa parą.

Visi žinome, jog šiuo metu, kai žemę dengia storas sniego sluoksnis, paukščiams atėjo išbandymų metas. Badas juos veja prie lesyklų ir žmogus jiems tampa gyvybiškai svarbiu. Šiuo metu botanikos sodo lesyklose dažniausiai lankosi kėkštai, trijų rūšių zylės, geniai, bukučiai, svilikai, liepsnelės, kartais – šarkos, žaliukės, strazdai, o sniegenos ir lipučiai – rečiausi svečiai. Stebėti paukščius ir jų elgesį prie „vaišių stalo“ šiuo metu galite stebėti internete https://www.sa.vu.lt/naujienos/570.

Vaizdo transliacijos pagalba galime tiesiogiai stebėti ir kaip gyvena skurzdės. Tam tikslui įrengėme specialų dirbtiną skursdėlyną – mirmekarijų.

Kitų dviejų vaizdo kamerų perduodamuose vaizduose gyvūnų kol kas nėra, nes „Kiaunių“ take gausiai sningant gyvūnų pėdsakų nelabai pamatysime, o inkilas, kuriame yra įmontuota vaizdo kamera, šiuo metu yra tuščias – laukia pavasario, kai jame apsigyvens sparnuočiai“, – sako dr. M. Kazlauskas.

VU Šiaulių akademijos botanikos sodo draugų klubo kartu su botanikos sodu įgyvendintą projektą „Gamtos stebėtojai“ finansavo Šiaulių miesto savivaldybė.

Zenonas Ripinskis
Martyno Kazlausko nuotr.