Sidebar

 

Edukologijos inst nupieta

Tel. (8 41) 595 735

 
Direktorė prof. dr. Daiva Malinauskienė
El. p.  
  
Administratorė Roma Janušonytė
El. p. roma.janusonyte@sa.vu.lt
 

Apie Edukologijos institutą

Edukologijos institutas įkurtas 2019 m. vasario 1 d. iki tol veikusių Edukologijos, Specialios pedagogikos, Muzikos pedagogikos ir Vizualiųjų menų katedrų, Socialinės gerovės studijų ir Kūno kultūros katedros, Mokymo ir mokymosi inovacijų centro, dalies Mokslo instituto pagrindu.

Instituto vizija – vienas stipriausių pedagogus rengiančių institutų Lietuvoje.

Edukologijos institutas dalyvauja įgyvendinant 2021-2025 metų Vilniaus universiteto strateginio plano 1.4. ilgalaikį tikslą „XXI a. pedagogika“ ir jo rodiklius, Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos 2021-2025 strateginio plano rodiklius, LR Švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu patvirtintame Pedagogų rengimo reglamente numatytus reikalavimus (2010 m. sausio 8 d. Nr. V-54, Nauja redakcija nuo 2023-11-28: Nr. V-1500).

Edukologijos institutas kaip būsimųjų pedagogų ugdymo vertybinį pamatą renkasi įtraukųjį ugdymą, kuris leidžia studentams formuotis tvirtas vertybines nuostatas, orientuotas į kiekvieno ugdytinio ir jo teisių pripažinimą, lygių galimybių ir socialinio teisingumo kiekvienam užtikrinimą. Pedagoginių studijų procesas grindžiamas ne tik įtraukiojo ugdymo vertybinėmis nuostatomis, bet ir akcentuojant personalizuoto ugdymo koncepcijos įgyvendinimą.

Institute aktyviai plėtojamos vaikystės pedagogikos studijos, grįstos į vaiką ir vaikystę orientuoto ugdymo paradigma, rengiant ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo pedagogus, pradinių klasių mokytojus. Kasmet vis ryškesnis tampa švietimo pagalbos specialistų – specialiųjų pedagogų ir logopedų poreikis. Šių specialistų rengimas grindžiamas nauja švietimo ir ugdymo paradigma, akcentuojančia kokybišką visų ir kiekvieno vaiko ugdymą ir ugdymąsi kartu su bendraamžiais.

Edukologijos institute rengiami ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo pedagogai, dalyko mokytojai: muzikos, kūno kultūros ir švietimo pagalbos specialistai (specialieji pedagogai, logopedai, socialiniai pedagogai). Šių specialistų rengimas leidžia realizuoti integralų tarpdisciplininį požiūrį, kuris šiandien yra viena svarbiausių metodologinių prieigų, leidžiančių užtikrinti mokytojų kaip „kūrybos“ sferai priklausančių specialistų rengimą ir rengimąsi, nes jie ugdo naują asmenybę, kuria naujas žinias, naują mokyklą ir naują pasaulį. 

Šiaulių akademija turi ilgametę mokytojų ir pagalbos mokiniui specialistų rengimo patirtį Lietuvoje, todėl Edukologijos instituto dėstytojai, mokslininkai, tyrėjai šią patirtį ir toliau sėkmingai plėtoja bei vysto, ypač atliepdami Šiaurės Lietuvos regionui reikalingų specialistų poreikį. Pedagogų rengimas yra grįstas inovatyviais moksliniais tyrimais, naujų žinių kūrimu, turima ilgamete pedagogine praktika, reikšminga profesionalaus pedagogo rengimo tobulinimui.

Šiuolaikinių mokytojų rengimas turi vykti / vyksta vadovaujantis šiuolaikinėmis sampratomis, koks turi būti ugdymas, kad atlieptų Geros mokyklos koncepciją, kaip parengti pedagogą, gebantį dirbti įvairiuose sociokultūriniuose kontekstuose, taip pat neaplenkiant ir sampratos, koks turėtų būti švietimas ateityje, kuris prisidėtų prie tvarios, įtraukios visuomenės kūrimo ir stiprinimo Lietuvoje.

Edukologija – šiuolaikinis ugdymo mokslas, besiremiantis giliomis pedagogikos tradicijomis, tačiau jas praplečiantis. Edukologijos mokslininkus domina ne tik jaunosios kartos, bet ir suaugusiųjų ugdymo bei ugdymosi klausimai. Tačiau šiuolaikinė edukologija tampa ne tik ugdymo, ugdymosi klausimus analizuojančiu, bet ir naujas žinias kuriančiu, edukacines inovacijas valdančiu ir jas įprasminančiu mokslu. Šiandieninė švietimo sistema turi atliepti ambicingus iššūkius, kylančius jaunų specialistų rengimui. Pedagogas turi gebėti valdyti ugdymo, ugdymosi procesą, spręsti sudėtingas ugdymo ir ugdymosi problemas, kritiškai mąstyti, pasižymėti kūrybingumu, aukštu emociniu intelektu, gebėjimu dirbti komandoje ir kitomis svarbiomis kompetencijomis, kurios yra būtinos XXI amžiaus pedagogo veiklų įvairovėje. Būtent tokių ateities pedagogų rengimas bei tai atliepiančių mokslo tyrimų vykdymas ir yra pagrindinis Edukologijos instituto uždavinys.

Nuo 2023 m. Vilniaus universiteto Šiaulių akademija įgyvendina projektą Pedagogų kompetencijų stiprinimas nacionalinėse kvalifikacijos tobulinimo programose ir magistrantūros studijose“, pagal 2023 m. spalio 13 d. Nr. BS-42 pasirašytą Vilnius universiteto ir Nacionalinės švietimo agentūros Jungtinės veiklos sutartį. Projekto tikslas - užtikrinti pedagogų kompetencijų to­bulinimo galimybes, dalyvaujant nacionalinėse kvalifika­cijos tobulinimo programose ir magistrantūros studijose. Projekto tikslinė grupė – švietimo įstaigų (išskyrus aukštąsias mokyklas) vadovai, jų pavaduotojai ugdymui, ugdymą organizuojančių skyrių vedėjai ir kiti pedagoginiai darbuotojai.

Vilniaus universiteto Šiaulių akademija projekto tikslinei grupei vykdo Edukologijos ir Vadybos magistrantūros studijų programas.