Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos ir Šiaulių regiono savivaldybių ilgametis bendradarbiavimas iliustruoja sėkmingą mokslinių tyrimų, kurie prisideda prie tvarios antikorupcinės aplinkos formavimo, poveikį regionui.
Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Regionų plėtros instituto mokslininkų grupė, vadovaujama doc. dr. Ritos Toleikienės (komandoje dirba doc. dr. Vita Juknevičienė ir lektorius Sigitas Balčiūnas) atliko sociologinį tyrimą 2017 ir 2024 metais, vertinantį antikorupcinę aplinką Radviliškio rajono savivaldybėje. Tyrime dalyvavo tiek Radviliškio rajono gyventojai, tiek savivaldybės administracijos darbuotojai.
Kokie gyventojų nuomonės pokyčiai pastebimi?
Lyginant 2017 ir 2024 metų tyrimų rezultatus, pastebima, kad daugėja teigiamų pokyčių. Nustatyta, kad gyventojų nuomonė apie viešąsias paslaugas teikiančių savivaldybės institucijų korupcijos lygį yra pasikeitusi teigiama linkme. Taip pat sumažėjo gyventojų, kurie pripažino, kad per pastaruosius dvejus metus jiems teko atsilyginti sveikatos įstaigų darbuotojams. Tai rodo, kad ilgalaikės antikorupcinės pastangos atneša pokyčius tiek gyventojų požiūryje, tiek ir elgsenoje.
Kokia yra korupcijos situacija Radviliškio rajone?
Tyrimas atskleidė, kad populiariausiomis korupcijos formomis Radviliškio rajono savivaldybės gyventojai įvardija įgaliojimų viršijimą, sprendimų priėmimo vilkinimą, nepotizmą, piktnaudžiavimą tarnyba ir politinių partijų narių protegavimą. Nors šios formos buvo įvardytos ir ankstesniuose tyrimuose, šį kartą mažesnė gyventojų dalis mano, kad šie atvejai dažnai pasitaiko.
Kokie pasiūlymai pateikti korupcijos mažinimui?
Tyrime dalyvavę gyventojai pateikė pasiūlymus, kaip sumažinti korupciją savivaldybėje. Jie siūlė stiprinti institucinę priežiūrą, netoleruoti korupcijos apraiškų ir sudaryti galimybes pranešti apie pažeidimus. Taip pat buvo rekomenduota viešinti pažeidimus ir užtikrinti neišvengiamas bausmes. Savivaldybės darbuotojai, dalyvavę tyrime, pasiūlė aktyviau įgyvendinti antikorupcinės politikos priemones, organizuoti renginius, prisidedančius prie antikorupcinio švietimo, bei diegti nulinę dovanų politiką viešąsias paslaugas teikiančiose organizacijose.
Kokias rekomendacijas siūlo mokslininkų grupė?
Mokslininkų grupė savo rekomendacijose ypač skatino vykdyti proaktyvias antikorupcinio švietimo veiklas, kurios leidžia dalyviams spręsti galimas korupcines situacijas ir aptarti prevencines priemones. Pavyzdžiui, dovanų politikos aiškus reglamentavimas organizacijoje padėtų sumažinti neaiškias situacijas, kuriose jų darbuotojai nežino, kaip elgtis.
Kaip šios rekomendacijos prisidės prie antikorupcinės aplinkos kūrimo?
Pateiktos rekomendacijos padės kurti efektyvią antikorupcinę aplinką, taikant tikslingesnes ir veiksmingesnes priemones.
Parengė doc. dr. Rita Toleikienė