Vilniaus universiteto rektorius prof. dr. Rimvydas Petrauskas gegužės 17 dieną viešėjo Šiauliuose. Vienas iš vizito tikslų – vieša diskusija su visuomene „Kokį vaidmenį atlieka švietimas, užtikrindamas valstybės ateitį – pokyčių vedlys ar lėtas prisitaikėlis?“. Diskusijoje aptarti svarbiausi Lietuvos pažangos strategijos „Lietuva 2050“ klausimai. Renginio dalyviai galėjo užduoti rūpimus klausimus, pasidalinti vizijomis dėl Lietuvos ateities.
Švietimas brėžia ateities scenarijų
Šiuo metu Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2050“ yra kuriama tam, kad būtų galima pasirengti ateities iššūkiams, numatyti alternatyvius raidos scenarijus. Šio strateginio dokumento kūrimo procese svarbų vaidmenį atlieka švietimas. Vilniaus universiteto rektorius prof. dr. Rimvydas Petrauskas yra Valstybės pažangos tarybos narys, todėl jo teigimu, tolimesnis šalies vystymasis priklausys nuo švietimo raidos.
„Manau, kad švietimas tapo savotišku atskaitos tašku toms vizijoms ir ateities strategijoms kuriamame strategijos dokumente. Pažangos strategija „Lietuva 2050“ yra skirta reflektuoti valstybės visuomenės tolesnę raidą, būtent todėl yra svarbu išgirsti ir suprasti kaip visuomenė įsivaizduoja Lietuvos perspektyvos raidą“, – tikino į diskusiją Šiauliuose atvykęs prof. dr. R. Petrauskas.
Vilniaus universiteto rektorius džiaugiasi, kad akademinė bendruomenė gali įsitraukti į pažangos strategijos kūrimo procesą, nes aukštasis mokslas ir studijos kuria didžiausią pridėtinę vertę. Žvelgiant į ateities perspektyvą, tai yra itin svarbu būtent regione. Diskusijos metu pabrėžta ir tai, kad aukštasis mokslas turėtų užtikrinti, kad žmogus siektų ne prestižo, o prasmės savo darbe ir veikloje.
Ateities strategija yra būtina
Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2050“ kuriama jau 1,5 metų. Tai – aukščiausias valstybės strateginis dokumentas, kurį rengia LR Vyriausybės strateginės analizės centras, LR Vyriausybės kanceliarija ir LR Seimo ateities komitetas.
„Esame finaliniame etape. Dokumentas jau yra paruoštas. Šiuo metu vyksta paskutiniai jo redagavimo darbai, yra atsižvelgiama į gaunamas pastabas. Planuojame teikti strateginės pažangos dokumentą LR Vyriausybės tvirtinimui. Todėl labai svarbu ir visuomenės įžvalgos“, – susirinkusiems diskusijos dalyviams pasakojo Vaida Zemkauskaitė, LR Vyriausybės Strateginės komunikacijos skyriaus atstovė.
Diskusiją su prof. dr. Rimvydu Petrausku vedė VšĮ „Šiauliai plius“ direktorė Giedrė Brazlauskaitė. Joje dalyvavo Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos bendruomenės ir kitų miesto aukštųjų mokslo įstaigų atstovai, Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, aktyvūs miestiečiai ir kultūros įstaigų bei miesto savivaldybės darbuotojai. Renginys buvo transliuojamas tiesiogiai. Diskusija Šiauliuose buvo ne vienintelė. Kiek anksčiau panašaus pobūdžio pokalbiai su visuomene buvo organizuojami ir kituose Lietuvos miestuose.
VU ŠA / Ingos Varanavičienės inf. ir Santos Jonuškės nuotr.