Sidebar

Projektas "Saulė ir žalias Alpių vėjas"

Šiuo projektu siekiama burti Šiaulių miesto mokyklų bendruomenes skleidžiant žinias apie augalų bioįvairovės pažinimą ir išsaugojimo svarbą, apie atsinaujinančią žaliąją energetiką ir jos pritaikymą sodininkystėje, skatinti savanorišką veiklą, pasitelkiant aktualius, įtraukiančius, novatoriškus sprendimus. Įgyvendinus projektą buvo sukurta patraukli pažintinė, mokomoji erdvė skirtą miesto gyventojams ir svečiams.

principine schema

Universiteto Botanikos sodo draugų klubas glaudžiai bendradarbiaudamas su Botanikos sodu sukurė parodomąjį teminį sodelį skirtą ir pažinimui ir poilsiui.
Projekto metu dalyviai susipažino su žaliosios energijos gamybos ir panaudojimo principais, galėjo praktiškai prisiliesti prie funkcionuojančio autonomiško komplekso, kuris apjungia ekologinių idėjų visumą. Šis kompleksas tapo kalninių augalų kolekcijos dalimi.
Šiaulių universiteto Botanikos sode yra sukaupta vertinga kalninių augalų kolekcija, kurioje eksponuojama per 1000 įvairių augalų rūšių. Tokio pobūdžio viešai prieinama kolekcija yra vienintelė Lietuvoje, sodo lankytojai turi puikią galimybę susipažinti su kalnų floros atstovais. Kolekcijoje daug visžalių rūšių, todėl ekspozicija patraukli bet kuriuo metų laiku. Kolekcija, derinant ją su edukacinėmis veiklomis, puikiai tinka visuomenės aplinkosauginiam sąmoningumui ugdyti. Globalioje augalų išsaugojimo strategijoje siekiant stabdyti augalų biologinės įvairovės nykimą, svarbi vieta tenka švietimui, edukacijoms, formuojant sąmoningą požiūrį į augalų įvairovę. Kalninių augalų kolekcijoje stebimos 26 augalų rūšys įrašytos į Tarptautinius Raudonosios knygos sąrašus. Taip pat botanikos sode sukaupta nemaža dalis augalų rūšių, kurios gamtoje auga aukštikalnėse. Šios rūšys, dėl auginimo sąlygų specifiškumo, negali augti lauko ekspozicijoje, bet laikomos inspektuose, lankytojams nepritaikytoje zonoje. Norint sėkmingai auginti kolekcijose, būtina suteikti rūšims kiek įmanoma panašesnes sąlygas kaip gamtinėse buveinėse. Panašaus pobūdžio ekspozicijose pasaulio botanikos soduose įrengiami specialūs šaltnamiai arba stacionarūs inspektai. Įgyvendinus projektą Šiaulių universiteto Botanikos sode buvo sukurti ekspoziciniai inspektai aukštikalnių rūšims, skirtas apsaugoti augalus nuo per didelio drėgmės kiekio ir atskira buveinė drėgnų vietų augalams. Naujai įkurtose buveinėse auginamos retos raktažolių rūšys, kortūzos, sodanelės, aguonaičio, trilijos, arizemos ir kitų genčių, retai Lietuvoje auginamų rūšių, atstovai. Šios dirbtinės buveinės ir ekspozicinio inspekto laistymas ir pašvietimas paremti energija pagaminta iš atsinaujinančių šaltinių: vėjo ir saulės. Šį sodelį įrengiant projekto dalyvius ir savanorius konsultavo profesionalai iš individualios Juozo Limanto įmonės ir iš UAB „AROKA", ,,Intelligent solar'' komandos atstovai. Visus reikalingus skaičiavimus padėjo atlikti Šiaulių universiteto specialistai.

Projektą finansavo Šiaulių miesto savivaldybė:

savivaldybės logo